Energetika naziri Pərviz Şahbazov BƏƏ-nin Abu-Dabi şəhərində keçirilən “Ümumdünya Kommunal Xidmətlər Konqresi” çərçivəsində panel müzakirələrində çıxış edib. Çıxışda qlobal enerji tədarükü sistemində baş verən proseslər fonunda enerji təhlükəsizliyinin təminatı, enerji keçidi, Azərbaycanın etibarlı enerji təchizatçısı kimi artan rolu və Körfəz ölkələri ilə “yaşıl” enerji sahəsində tərəfdaşlıq əlaqələrindən bəhs edilib.
Nazir enerji təchizatı ilə bağlı hazırkı qeyri-ordinar vəziyyətdə dayanıqlı enerji təhlükəsizliyinin çoxistiqamətli diversifikasiya ilə mümkün ola biləcəyini vurğulayıb: “Yalnız enerji idxal mənbələri, başqa sözlə təchizatçılar deyil, enerji balansında resursların da müxtəlifliyi təmin edilməlidir. Yalnız bərpa olunan enerji və ya ancaq karbohidrogenlərə əsaslanan enerji təminatı da bir o qədər dayanıqlı deyil.”
Energetika naziri hazırda bərpa olunan enerji mənbələrinə belə ekoloji deyil, enerji təhlükəsizliyi aspektində vurğu edildiyini və bu bağlılıqda enerji keçidinin hədəfinin də “xalis sıfır” emissiyadan alternativ təchizat mənbələrinə doğru dəyişdiyini bildirib. Nazir “yaşıl” enerjinin inkişafına, enerji keçidinin sürətlənməsinə enerji təchizatı mənbələrinin diversifikasiyası kontekstində yanaşmanın yalnız emissiyaların azaldılmasına, bu məqsədlə hətta təbii qazın enerji balansından tamamilə çıxarılmasına yönəlmiş siyasətlər ilə müqayisədə daha rasional və effektli olduğunu söyləyib. Bildirilib ki, enerji keçidinin, “xalis sıfır” hədəfinə doğru yolun hamarlığı enerji təhlükəsizliyinin təminatı ilə birbaşa bağlıdır.
Energetika naziri, həmçinin daxili resursları, şaxələndirilmiş enerji balansı və tədarük bazarları hesabına Azərbaycanın dayanıqlı enerji müstəqilliyi ilə seçilən ölkələrdən olduğunu qeyd edib. Azərbaycanın neft-qaz və elektrik enerjisi üzrə təchizatçı rolunu bərpa olunan enerjinin ixracı ilə genişləndirməyi planlaşdırdığı diqqətə çatdırılıb. "Təbii qazla yanaşı Azərbaycan Avropa üçün “yaşıl” enerji üzrə də yeni təchizat mənbəyi ola və enerji təchizatının diversifikasiyasına daha çox töhfə verə bilər”, deyə energetika naziri əlavə edib.
Bu məqsədlə bərpa olunan enerji mənbələrindən elektrik enerjisinin istehsalı və ixracı ilə bağlı həyata keçirilən və planlaşdırılan layihələr barədə məlumat verilib. Azərbaycanın 470 meqavatlıq layihələrlə Körfəz ölkələri nümunəsində yeni tərəfdaşlar qazandığı qeyd edilib. Bildirilib ki, Azərbaycanın “yaşıl” enerji kursu və zəngin potensialı sayəsində bu tərəfdaşlığın daha iri həcmli layihələrlə möhkəmləndirilməsi, regional və beynəlxalq enerji təhlükəsizliyinə töhfələri artırmaq gündəmdədir.

Energy Minister Parviz Shahbazov spoke at panel discussions at the World Utilities Congress in Abu Dhabi, UAE. The minister touched upon the issues of energy security, energy transition, the growing role of Azerbaijan as a reliable energy supplier, and partnership with the Gulf countries in green energy in terms of the processes taking place in the global energy supply system.
Shahbazov stressed that in the current non-standard situation related to the supply of energy resources, sustainable energy security could be achieved through multifaceted diversification: "It is necessary to ensure not only different sources of energy imports but also a variety of resources for the energy balance. Not only renewable energy sources but also hydrocarbon-based energy supplies are not as sustainable."
The Minister of Energy noted that currently the emphasis is not so much on renewable energy sources, but on the aspect of energy security, and in this regard, the goal of moving from “net zero” to alternative energy sources has also changed. The minister said that the approach to developing green energy, accelerating the energy transition in the context of diversifying energy sources, is more rational and effective than a policy aimed only at reducing emissions and even eliminating natural gas from the energy balance. It was noted that the smoothness of the energy transition and the path to the goal of achieving "net zero" is directly related to ensuring energy security.
The Minister of Energy also noted that Azerbaijan is one of the countries with sustainable energy independence due to internal resources, a diversified energy balance and supply markets. It was also noted that Azerbaijan plans to expand the role of a supplier of oil, gas and electricity through the export of renewable energy. “Azerbaijan can contribute to the diversification of energy supply as a source of green energy along with natural gas”, the Minister of Energy added.
For this purpose, information was given about the projects implemented and planned for the production and export of electricity from renewable energy sources. It was noted that Azerbaijan gained new partners on the example of the Gulf countries with 470-megawatt projects. It was noted that, thanks to Azerbaijan's green energy course and its rich potential, this partnership is strengthened by larger projects, it is on the agenda to increase contributions to regional and international energy security.