Energetika naziri Pərviz Şahbazov “Bakı Enerji Həftəsi” tədbiri çərçivəsində ölkəmizdə səfərdə olan ABŞ dövlət katibinin enerji diplomatiyası üzrə müavininin müşaviri Laura Loxmanı qəbul edib.
Görüşdə Cənub Qaz Dəhlizinin fəaliyyəti, təbii qazın hazırda Türkiyə və Avropa ölkələrinə nəqli, həmçinin dəhlizin genişləndirilməsindən irəli gələn məsələlər ətrafında geniş fikir mübadiləsi aparılıb.
Söhbət zamanı bərpa olunan enerji mənbələrindən elektrik enerjisi və hidrogenin istehsalı, eləcə də ixracı istiqamətində həyata keçirilən və planlaşdırılan layihələr barədə məlumat verilib. Ölkəmizin “yaşıl” enerji üzrə prioritlərinin reallaşdırılmasının əhəmiyyəti Avropaya enerji tədarükünün şaxələndirilməsi aspektində dəyərləndirilib. Həm Xəzər dənizinin nəhəng külək potensialından istifadə, həm də Cənub Qaz Dəhlizinin ötürücülük gücünün artırılması ilə bağlı hədəflərə nail olmaq üçün qarşılıqlı əməkdaşlığın vacibliyi qeyd edilib.

Energy Minister Parviz Shahbazov received Laura Lochman, Deputy Assistant Secretary for Bureau of Energy Resources at US Department of State who is on a visit to our country within the Baku Energy Week.
The sides exchanged views on the progress of the Southern Gas Corridor, the transportation of natural gas to Turkey and European countries, as well as the issues arising from the expansion of the corridor.
During the conversation, the information was given about electricity and hydrogen production from renewable energy sources, as well as the projects implemented and planned related to the export. The importance of realizing our country's priorities for green energy was assessed in the aspect of diversification of energy supplies to Europe. The importance of mutual cooperation was noted both for the use of the enormous wind potential of the Caspian Sea and for the achievement of the goals of increasing the transmission capacity of the Southern Gas Corridor.