Azərbaycan Respublikası Energetika Nazirliyi yanında Bərpa Olunan Enerji Mənbələri Dövlət Agentliyinin direktor müavini Təbriz Əmmayev Bakı Enerji Həftəsi çərçivəsində əvvəllər Xəzər Neft və Qaz Konfransı adı ilə tanınan Bakı Enerji Forumunda “Xalis Sıfır Emissiyaya doğru” adlı paneldə çıxış edib.
Təbriz Əmmayev çıxışında Azərbaycanın bərpa olunan enerji mənbələri potensialından, həyata keçirilən və planlaşdırılan işlərdən danışaraq bildirib ki, 2030-cu ilə qədər ölkənin ümumi enerji balansında bərpa olunan enerji üzrə qoyuluş gücünün 30%-ə çatdırılması planlaşdırılır. İşğaldan azad edilən ərazilərin yaşıl enerji zonası olmasının nəzərdə tutulduğunu bildirən direktor müavink yaşıl enerjinim ölkənin milli prioritetlərindən biri elan edildiyini diqqətə çatdırıb.
Qeyd edək ki, Iteca Caspian LLC Official-ın təşkilatçılığı Azərbaycan Respublikası Energetika Nazirliyi və SOCAR-ın rəsmi dəstəyi ilə keçirilən Bakı Enerji Həftəsi 3 layihəni - 27-ci Beynəlxalq Xəzər Neft və Qaz, 10-cu Yubiley Xəzər Beynəlxalq Energetika və Bərpa Olunan Enerji sərgilərini və əvvəllər Xəzər Neft və Qaz Konfransı adı ilə tanınan Bakı Enerji Forumunu ehtiva edir. Bakı Ekspo Mərkəzi-də keçirilən sərgidə dünyanın 30 müxtəlif ölkəsindən 250-yə yaxın şirkət təmsil olunub.

Deputy Director of the Azerbaijan Renewable Energy Agency under the Ministry of Energy of the Republic of Azerbaijan Tabriz Ammayev made a speech on a panel entitled "Path to Net ero" at the Baku Energy Forum, formerly known as the Caspian Oil and Gas Conference, as part of the Baku Energy Week.
In his speech, Tabriz Ammayev spoke about the potential of Azerbaijan's renewable energy sources, the work done and planned, and said that by 2030 it is planned to increase the country's renewable energy capacity to 30%. Noting that the liberated areas will be a green energy zone, the deputy director said that green energy has been declared one of the country's national priorities.
It should be noted that Baku Energy Week, organized by Iteca Caspian LLC Official with the official support of the Ministry of Energy of the Republic of Azerbaijan and SOCAR, includes 3 projects - 27th International Caspian Oil and Gas Exhibition, 10th Anniversary Caspian International Energy and Renewable Energy Exhibitions and the Baku Energy Forum, formerly known as the Caspian Oil and Gas Conference. About 250 companies from 30 different countries are represented at the exhibition held at the Baku Expo Center.