Dekabrın 20-də Biznes mühiti və beynəlxalq reytinqlər üzrə Komissiyanın “Elektrik təchizatı şəbəkələrinə qoşulma” İşçi qrupunun videokonfrans formatında növbəti iclası keçirilib.
İşçi qrupunun rəhbəri, energetika nazirinin müavini Samir Vəliyevin sədrliyi ilə keçirilən iclasın gündəliyinin mövzuları haqqında məlumat verilib və videokonfrans açıq elan edilib. Komissiyasının Katibliyinin rəhbəri Vüsal Şıxəliyevin giriş nitqindən sonra gündəliyə uyğun olaraq İşçi qrupu üzvlərinin çıxışlar dinlənilib, müzakirələr aparılıb.
Elektrik təchizatı şəbəkəsinə elektron qoşulmaların sayının artırılması ilə bağlı görülən işlərə və əldə edilən nəticələrə dair məlumat verilib. “E-sistem” istifadəçilərinin sayının daha da artırılması üçün planlar dəqiqləşdirilib.
Elektrik təchizatı şəbəkəsinə qoşulma sahəsində aparılmış islahatlar barəsində sahibkarlıq subyektləri arasında 2022-ci ilin 3-cü rübündə keçirilən sorğunun nəticələri nəzərdən keçirilib, 2-ci rübün nəticələri ilə müqayisə aparılıb və bu sahədə təkmilləşdirmələrin edilməsi üçün atılacaq addımlar müəyyənləşdirilib.
Kiçik və orta biznes subyektlərinin elektrik təchizatı şəbəkəsinə qoşulması proseduruna dair “Cultivating New Frontiers in Agriculture” şirkətinin müraciəti və təklifləri nəzərdən keçirilib.
Eyni zamanda, iclasda Dünya Bankı Qrupunun “Əlverişli Biznes Mühiti” layihəsinin “Kommunal xidmətlərə (elektrik təchizatı şəbəkəsinə) qoşulma” indikatoru ilə bağlı 2022-2023-cü illər üzrə Yol Xəritəsində və İşçi qrupunun 2022-ci il üçün Fəaliyyət Planında nəzərdə tutulan tədbirlərin icra vəziyyəti müzakirə edilib.
İclasda Energetika və İqtisadiyyat nazirlikləri, Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyi, Enerji Məsələlərini Tənzimləmə Agentliyi, Bərpa Olunan Enerji Mənbələri Dövlət Agentliyi, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin tabeliyində olan “İnnovasiyalar Mərkəzi” MMC, “Azərişıq” ASC, “Azərenerji” ASC və işçi qrupuna üzv olan özəl şirkətlərin nümayəndələri iştirak ediblər.

On December 20, the next meeting of the Working Group on connection to power supply networks of the Commission on Business Environment and International Rankings was held in video conference format.
Information was provided on the topics of the agenda of the meeting chaired by the Head of the Working Group, Deputy Minister of Energy Samir Valiyev, and the video conference was announced open. After the introductory speech of the Head of the Secretariat of the Commission Vusal Shikhaliyev, in accordance with the agenda, the Working Group members made their speechs and discussions were held.
Information was given on the work done to increase the number of electronic connections to the power supply network and the results obtained. Plans have been clarified to further increase the number of e-system users.
The results of the survey conducted in the 3rd quarter of 2022 among business entities regarding the reforms carried out in the field of connection to the electricity supply network were reviewed, a comparison was made with the results of the 2nd quarter, and the steps to be taken to make improvements in this area were determined.
The application and proposals of “Cultivating New Frontiers in Agriculture” on the procedure of connecting SMEs to the power supply network were considered.
At the same time, discussions were held on the relevant implementation status of the measures envisaged in the Road Map for 2022-2023 in connection with the indicator of connection to utilities (power supply network) of the World Bank Group's Business Enabling Environment (BEE) project and the Action Plan of the Working Group for 2022 at the meeting.
The representatives of the ministries of Energy and Economy, Small and Medium Business Development Agency, Energy Regulatory Agency, Renewable Energy Agency, “Innovations Center” LLC under State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan, “Azerishig” OJSC, “Azerenergy” OJSC and private companies which are members of the Working Group attended at the meeting.