Dekabrın 21-də Energetika Nazirliyinin müvafiq əmri ilə yaradılmış “Geotermal enerjidən istifadə imkanlarının genişləndirilməsi” üzrə İşçi Qrupun videokonfrans formatında ilk iclası keçirilib.
Bərpa Olunan Enerji Mənbələri Dövlət Agentliyinin (AREA) direktor müavini Kamran Hüseynovun rəhbərliyi ilə keçirilən iclasda geotermal enerjidən istifadədə beynəlxalq təcrübə, ölkəmizdə bu enerjinin potensialı barədə məlumat verilib.
AREA-nın Hidrogen və yaşıl texnologiyalar şöbəsinin müdiri Rəna Hümbətova dövlət proqramlarında geotermal enerjinin icrası ilə bağlı tədbirlər planı barədə məlumat verib. Daha sonra İşçi Qrupu üzvlərinin çıxışları dinlənilib, qarşılıqlı müzakirələr aparılıb.
İclasda Energetika və İqtisadiyyat nazirlikləri, Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin Milli Geoloji Kəşfiyyat Xidməti, Elm və Təhsil Nazirliyinin Geologiya və Geofizika İnstitutu, Dövlət Neft Şirkətinin Geofizika və Geologiya İdarəsi, “Azərişıq” ASC, Bakı Ali Neft Məktəbi, Dövlət Neft və Sənaye Universitetinin nümayəndələri iştirak ediblər.

On December 21, the first meeting of the Working Group on "Expansion of geothermal energy utilization opportunities" established by the relevant order of the Ministry of Energy was held in videoconference format.
Kamran Huseynov, chaired the meeting and Deputy director of the Azerbaijan Renewable Energy Agency (AREA), informed on the international experience of using geothermal energy usage and the potential of this energy in our country.
Rena Humbatova, Head of Hydrogen and green technologies department of AREA described the action plan related to the implementation of geothermal energy in the state programs. The members of the Working Group provided the speeches and interventions followed by discussions.
Representatives of the Ministries of Energy and Economy, National Geological Exploration Service of the Ministry of Ecology and Natural Resources, Institute of Geology and Geophysics of the Ministry of Science and Education, Department of Geophysics and Geology of the State Oil Company, "Azerishiq" OJSC, Baku Higher Oil School, State Oil and Industry University took part in the meeting.