Bakıda Cənub Qaz Dəhlizi Məşvərət Şurası Nazirlərin 9-cu iclası və Yaşıl Enerji Məşvərət Şurası Nazirlərin 1-ci iclası çərçivəsində Energetika Nazirliyi ilə Səudiyyə Ərəbistanı Krallığının “ACWA Power” şirkəti arasında “Dənizdə 1,5 QVt-dək külək layihəsinin həyata keçirilməsinə dair İcra Müqaviləsi”, “Quruda 1 QVt külək stansiyasının yaradılmasına dair Anlaşma Memorandumu” və “Azərbaycan Respublikasında enerji saxlanc sistemlərinin inkişaf etdirilməsinə dair Anlaşma Memorandumu” imzalanıb.
Energetika naziri Pərviz Şahbazov deyib: “Bu gündən “ACWA Power” şirkəti ilə tərəfdaşlığımız ümumi gücü 2,5 QVt olan külək elektrik stansiyaları və ölkəmizdə ilk dəfə olaraq enerji saxlanc sistemlərinin yaradılması üzrə layihələrlə genişlənir. Bu layihələr Azərbaycanın “yaşıl artım” ölkəsi və “yaşıl enerji” təchizaçısı kimi inkişafına dair dövlət siyasətinin həyata keçirilməsinə növbəti töhfələrdir. “ACWA Power” ilə birgə fəaliyyətimiz Xəzərdən Avropaya planlaşdırılan yaşıl enerji dəhlizi üçün yeni gücləri təmin etməklə bərabər, karbon emissiyalarının azaldılması, enerji keçidinin sürətləndirilməsi üçün də əhəmiyyətlidir.”
"ACWA Power" şirkətinin sədri Mohammad Abunayyan bildirib: “Azərbaycan müdrik və uzaqgörən rəhbərlik altında daha təmiz, daha davamlı gələcəyə doğru irəlilləyir. Biz “ACWA Power” şirkəti olaraq azərbaycanlı tərəfdaşlarımızla olan münasibətlərimizi yüksək qiymətləndiririk və bu gün yeni sazişlərin imzalanması ilə ölkənin enerji transformasiyasının sürətləndirilməsində rolumuzu genişləndirməkdən məmnunuq.”
Qeyd edək ki, hazırda “ACWA Power” şirkəti ilə 240 MVt gücündə "Xızı-Abşeron" Külək Elektrik Stansiyasının inşası üzrə əməkdaşlıq edilir.

The Ministry of Energy and ACWA Power have signed multiple agreements on wind energy and battery energy storage systems projects with a total capacity of 2.5 GW
Within the framework of the Southern Gas Corridor Advisory Council 9th Ministerial Meeting and the Green Energy Advisory Council 1st Ministerial Meeting held in Baku, the “Implementation Agreement relating to an Offshore Wind Power Project with capacity up to 1.5 GW in the Republic of Azerbaijan, the “Implementation Agreement relating to an Onshore Wind Project with capacity of up to 1 GW in the Republic of Azerbaijan", and the “Memorandum of Understanding in relation to development of a Battery Energy Storage System in the Republic of Azerbaijan” between the Ministry of Energy and ACWA Power of the Kingdom of Saudi Arabia were signed.
Minister of Energy Parviz Shahbazov said: "From today onwards, our partnership with ACWA Power is expanding through projects on wind power plants with a total capacity of 2.5 GW and the creation of battery energy storage systems for the first time in our country. These projects are further contributions to the implementation of the state policy on the development of Azerbaijan as a country of "green growth" and supplier of green energy. Our joint activity with ACWA Power is of importance for reducing carbon emissions and accelerating the energy transition, as well as ensuring new capacities for the planned green energy corridor from the Caspian to Europe".
“Azerbaijan continues to maintain an upward trajectory towards a cleaner, more sustainable future under the guidance of its wise and forward-thinking leadership. At ACWA Power we greatly value our relationship with our Azerbaijani partners and with the signing of the new agreements today, we are excited to expand our role in accelerating the nation’s energy transformation” said Mohammad Abunayyan, Chairman of ACWA Power.
It should be noted that cooperation is currently underway with ACWA Power on the construction of the 240 MW Khizi-Absheron Wind Power Plant.