Energetika Nazirliyi yanında Bərpa Olunan Enerji Mənbələri Dövlət Agentliyinin (AREA) təşkilatçılığı, Yaponiya Beynəlxalq Əməkdaşlıq Təşkilatının (JICA) dəstəyi ilə “Yaşıl hidrogen – dekarbonizasiyaya aparan yol” adlı seminar keçirilib.
Yaşıl enerji layihələrinin inkişafına töhfə verə biləcək dövlət qurumları, tədqiqatçılar, investorlar və digər maraqlı tərəflərin bir araya gəldiyi tədbirdə Azərbaycan üçün enerji keçidi ssenariləri, daxili istifadə və ixrac üçün yaşıl hidrogen istehsalı potensialı, o cümlədən müvafiq sahədə investisiya mühiti kimi məsələlər müzakirə edilib.
Hibrid formatda təşkil olunmuş seminarda salamlama nitqi ilə çıxış edən AREA-nın direktoru Cavid Abdullayev bildirib ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən 2021-ci ildə imzalanmış sərəncama əsasən təmiz ətraf mühitə malik yaşıl artım ölkəsinə çevrilmək Azərbaycanda milli prioritet kimi qəbul edilib. Qeyd edilib ki, yaşıl enerji ilə bağlı siyasi iradə, böyük bərpa olunan enerji potensialı və etibarlı tərəfdaşlıq mühiti imkan verir ki, ölkəmiz bərpa olunan enerji, o cümlədən yaşıl hidrogenin təchizatçısına çevrilsin.
Tədbir AREA-nın direktoru Cavid Abdullayev və JICA-nın nümayəndəsi İşi Xozuminin çıxışlarından sonra 4 sessiya ilə davam edib.
“Hidrogen - təmiz enerji keçidini təmin edən element kimi” adlandırılan birinci sessiyada Ekologiya və Təbii Sərvətlər, İqtisadiyyat, Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat nazirliklərinin və AREA-nın nümayəndələrinin çıxışları dinlənilib.
Yaşıl hidrogenin Azərbaycanda istehsalı və tətbiqi məsələlərinə həsr olunmuş ikinci sessiyada Azərbaycan Dövlət Neft Şirkəti, bp, Masdar, ACWA Power, Fortescue və Siemens Energy şirkətlərinin nümayəndələri çıxış ediblər. Çıxışlarda ölkəmizdə yaşıl enerji istiqamətində görülən işlər və planlaşdırılan layihələr, həmçinin yaşıl hidrogen istehsalına dair perspektivlər barədə danışılıb.
Yaponiyanın İqtisadiyyat, Ticarət və Sənaye Nazirliyi, Ətraf Mühit Nazirliyi, Birgə Kreditləşmə üzrə Fond və “Mitsui & Co” şirkətinin nümayəndələri “Davamlı həllər: tədqiqatdan tətbiqetməyə” başlıqlı üçüncü sessiyada aşağı karbonlu layihələrin birgə kreditləşməsi mexanizmləri imkanları, maliyyə dəstəyi və digər məsələlər barədə məlumat veriblər. Eyni sessiyada AREA-nın nümayəndəsi ölkəmizin enerji icmalı, Elm və Təhsil Nazirliyinin Neft və Qaz İnstitutunun nümayəndəsi isə institutun dekarbonizasiya layihələri barədə iştirakçıları məlumatlandırıb.
İqtisadiyyat Nazirliyi, Mərkəzi Bank və Azərbaycan Texniki Universitetinin nümayəndələrinin çıxış etdiyi sonuncu – “Yaşıl investisiya sxemləri: seçimlər və problemlər” adlı sessiyada Azərbaycanda bərpa olunan enerjidən istifadənin inkişafı istiqamətində maliyyələşmə məsələləri müzakirə edilib.
Seminarda həmçinin Energetika Nazirliyi, nazirliyinin tabeliyində Enerji Məsələlərini Tənzimləmə Agentliyi (AERA), Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyi, Yaponiyanın Azərbaycandakı Səfirliyi, Elm və Təhsil Nazirliyinin Radiasiya Problemləri İnstitutu, Azərbaycan Neft Təsərrüfatı Jurnalı, ITOCHU, JGC, TEPSCO şirkətlərinin nümayəndələri də iştirak ediblər.

With the support of the Japan International Cooperation Agency (JICA) workshop called "Green hydrogen - a path to decarbonization" was held by the Azerbaijan Renewable Energy Agency (AREA) under the Ministry of Energy.
At the event, which brought together state institutions, researchers, investors, and other interested parties that could contribute to the development of green energy projects, issues such as energy transition scenarios for Azerbaijan, the potential of green hydrogen production for domestic use and export, as well as the investment environment in the relevant field were discussed. Javid Abdullayev, Director of AREA gave a welcome speech at the seminar organized in a hybrid format, said that according to the decree signed by the President of the Republic of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev in 2021, becoming a country of green growth with a clean environment was accepted as a national priority in Azerbaijan. It was noted that political will regarding green energy, vast renewable energy potential, and reliable partnership environment allow our country to become a supplier of renewable energy, including green hydrogen.
The event continued with 4 sessions after the speeches of AREA director Javid Abdullayev and JICA country program coordinator Nigar Ismayilova.
In the first session called "Hydrogen as the enabler to clean energy transition", speeches of representatives of the Ministry of Ecology and Natural Resources, Ministry of Economy, Ministry of Digital Development and Transport as well as Azerbaijan Renewable Energy Agency were heard.
The representatives of State Oil Company (SOCAR), bp, Masdar, ACWA Power, Fortescue Future Industries and Siemens Energy spoke at the second session dedicated to the production and application of green hydrogen in Azerbaijan. In the speeches, the work done in the direction of green energy in our country and the planned projects, as well as the prospects for the production of green hydrogen were discussed.
Representatives of Japan's Ministry of Economy, Trade and Industry, Ministry of the Environment, Fund for the Joint Credit and Mitsui & Co. gave information on the possibilities of joint credit mechanisms for low-carbon projects, financial support and other issues in the third session entitled "Sustainable solutions: from exploration to implementation". In the same session, the representative of AREA informed the participants about the energy overview of our country, and the representative of the Oil and Gas Institute of the Ministry of Science and Education informed the participants about the decarbonization projects of the institute.
In the last session, "Green investment schemes: options and issues", where the representatives of the Ministry of Economy, the Central Bank, and Azerbaijan Technical University spoke about financing issues discussed in the direction of the development of the use of renewable energy in Azerbaijan.
The Ministry of Energy, Azerbaijan Energy Regulatory Agency (AERA), Institute of Radiation Problems of the Ministry of Science and Education, and representatives of Azerbaijan Oil Industry magazine also participated in the seminar.