Energetika nazirinin müavini Elnur Soltanovun rəhbərlik etdiyi İşçi qrupun Naxçıvana səfəri çərçivəsində Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Naxçıvan Muxtar Respublikasında səlahiyyətli nümayəndəsi Fuad Nəcəfli, eləcə də muxtar respublikanın Dövlət Energetika və Qaz İstismar Xidmətlərinin əməkdaşları ilə görüşlər keçirilib.
Görüşlərdə Naxçıvan Muxtar Respublikasının yaşıl enerji zonasına çevrilməsinin Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən müəyyənləşdirilmiş hədəflərdən biri olduğu qeyd edilib. Naxçıvanda elektrik enerjisi və qaz təchizatının hazırkı vəziyyəti, gələcək hədəflər, istehlakçıların enerji resursları ilə təminatında dayanıqlılığın artırılması, institusional islahatların aparılması, bərpa olunan enerji mənbələrinin şəbəkəyə inteqrasiyasının təmin edilməsi və digər məsələlər müzakirə olunub.
İşçi qrupu üzvləri Culfa Külək-Günəş Hibrid Elektrik Stansiyasına, Naxçıvan Modul Elektrik Stansiyasına, Naxçıvan Qaz Kompressor Stansiyasına və Naxçıvan Günəş Elektrik Stansiyasına baxış keçiriblər, stansiyaların fəaliyyəti ilə tanış olublar.
Qeyd edək ki, İşçi qrupu Naxçıvan Muxtar Respublikasının Ali Məclisi, Energetika Nazirliyi, nazirlik yanında Bərpa Olunan Enerji Mənbələri Dövlət Agentliyi, nazirliyin tabeliyində Enerji Məsələlərini Tənzimləmə Agentliyi, İqtisadiyyat Nazirliyi, Dövlət Neft Şirkəti, "Azərenerji" ASC və "Azərişıq" ASC-nin səlahiyyətli nümayəndələrindən ibarətdir.

Working Group established to improve energy supply of Nakhchivan visited the Autonomous Republic
Within the framework of the visit of the Working Group headed by Deputy Minister of Energy Elnur Soltanov, meetings were held with the plenipotentiary representative of the President of the Republic of Azerbaijan in the Nakhchivan Autonomous Republic Fuad Najafli, as well as employees of the State Energy and Gas Exploitation services of the Autonomous Republic.
At the meetings, it was noted that the transformation of the Nakhchivan Autonomous Republic into a green energy zone is one of the goals set by the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev. The current status of electricity and gas supply in Nakhchivan, future goals, increasing sustainability in providing consumers with energy resources, conducting institutional reforms, ensuring the integration of renewable energy sources into the network and other issues were discussed.
Working Group members inspected Julfa Wind-Solar Hybrid Power Plant, Nakhchivan Modular Power Plant, Nakhchivan Gas Compressor Station and Nakhchivan Solar Power Plant, and got acquainted with the operation of the plants.
It should be noted that the Working Group consists of the authorized representatives of the Ali Majlis of Nakhchivan Autonomous Republic, the Ministry of Energy, AERA, AREA, the Ministry of Economy, The State Oil Company, "Azerenergy" OJSC and "Azerishig" OJSC.