Bərpa Olunan Enerji Mənbələri Dövlət Agentliyinin (AREA) direktor müavini Kamran Hüseynov Bakı Enerji Həftəsi çərçivəsində keçirilən 28-ci Bakı Enerji Forumunun "Yaşıl hidrogen və xalis sıfır emissiya" sessiyasında sədrlik edərək əsas məruzəçi qismində çıxış edib.
"Azərbaycanın Bərpa Olunan Enerji Sektorunun İnkişafında Yaşıl Hidrogenin Rolu" təqdimatı ilə çıxışda yerli proqramlar və strategiyalar, hidrogen enerjisinin inkişafı ilə bağlı yaradılmış işçi qrupunun fəaliyyəti, beynəlxalq şirkətlərlə əməkdaşlıq və imzalanmış layihələrdən bəhs edilib.
Kamran Hüseynovun sözlərinə görə, Azərbaycanın nəhəng bərpa olunan enerji potensialı nəzərə alınmaqla yaşıl hidrogenin dənizdə külək və digər bərpa olunan enerji layihələri ilə mümkün inteqrasiyası nəzərdən keçirilir.
Tədbirdə Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankının dəstəyi ilə “Advisian” məsləhətçi şirkət tərəfindən hazırlanan “Aşağı karbonlu hidrogen iqtisadiyyatı bazar araşdırması” hesabatı təqdim olunub. Bazar araşdırmasının nəticələrində yaşıl hidrogen istehsalının iqtisadi cəhətdən səmərəli olması, eləcə də regional enerji bazarlarına ixrac edilməsi və daxili istehlakda tətbiq sahələri təklif olunub. Hesabatda gələcək addımlar, daxili bazarda yaşıl hidrogenin istehlak edilə biləcəyi sahələr, hidrogen enerjisinin maya dəyəri (LCOH), ixrac marşrutları və digər məsələlər barədə məlumat verilib.
Panel müzakirələrində həmçinin Azərbaycan Dövlət Neft Şirkəti (SOCAR), Masdar, ACWA Power, Ansaldo Green Tech və Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankının nümayəndələrinin çıxışları dinlənilib.

Kamran Huseynov, Deputy director of the Azerbaijan Renewable Energy Agency (AREA), was chairman and keynote speaker at "Green hydrogen and net zero emission" session of the 28th Baku Energy Forum held as part of the Baku Energy Week.
In the presentation dedicated to "The Role of Green Hydrogen in the Development of the Renewable Energy Sector of Azerbaijan". Kamran Huseynov described local programs and initiatives, the activities of the hydrogen working group, cooperation with international companies and projects proposals in the area of hydrogen development.
According to Kamran Huseynov, taking into account the huge renewable energy potential of Azerbaijan, there is possible integration of green hydrogen with offshore wind and other renewable energy projects.
At the event, the "Low-carbon hydrogen economy market research" report prepared by the "Advisian" consulting company with the support of the European Bank for Reconstruction and Development was presented. As the results of market study, it was identified commercial viability of green hydrogen production, potential export routers to the regional energy markets and application areas for the domestic consumption. The report provides information on the next steps, the areas where green hydrogen could be consumed in the domestic market, normalized cost of hydrogen energy (LCOH) and etc.
In the panel discussions, representatives of the SOCAR, Masdar, ACWA Power, Ansaldo Green Tech and the EBRD delivered the speeches.