Ər-Riyadda energetika naziri Pərviz Şahbazov ilə Səudiyyə Ərəbistanı Krallığının energetika naziri, şahzadə Əbdüləziz bin Salman Əl-Səud arasında görüş olub.
Görüşdə ölkələrimiz arasında “OPEC plus”, müvafiq nazirliklər arasında Birgə Texniki Komitə çərçivəsində əlaqələrin inkişafı, bərpa olunan enerji və digər istiqamətlər üzrə əməkdaşlıq imkanları müzakirə edilib.
Prioritet istiqamətlər üzrə əməkdaşlıq potensialı və təkliflərinə dair müzakirələr geniş tərkibdə davam etdirilib. Bərpa olunan enerji, enerji səmərəliliyi, hidrogen sahələrində nazirliklər, neft-qaz, neft-kimya sektorlarında SABIC ilə SOCAR arasında birgə əməkdaşlıq perspektivləri və investisiya imkanları nəzərdən keçirilib. Yüksəksəviyyəli dövlətlərarası münasibətlərin enerji tərəfdaşlığının dərinləşdirilməsi üçün təməl yaratdığı bildirilib.
Energetika naziri Pərviz Şahbazov deyib ki, Səudiyyə Ərəbistanı Azərbaycanın mühüm tərəfdaşı və qardaş ölkədir. Qarşılıqlı etimad üzərində qurulmuş münasibətlərimizin hərtərəfli inkişafına Azərbaycan Prezidenti böyük əhəmiyyət verir. Bildirilib ki, "Xızı-Abşeron" KES, həmçinin quruda və dənizdə ümumi gücü 2.5 QVt olan külək enerji layihələri və enerji saxlanc sistemlərinin inkişafı üzrə Səudiyyə Ərəbistanın şirkəti ilə əməkdaşlıq münasibətlərimizdə yeni səhifə açıb. Bu layihələrin istismara verilməsi, enerji sahəsində əməkdaşlıq Sazişinin imzalanması ikitərəfli əlaqələrin möhkəmləndirilməsinə, enerji tərəfdaşlığımızın çoxşaxəliliyinə töhfə verəcəkdir.
Energetika naziri, şahzadə Əbdüləziz bin Salman Əl-Səud Azərbaycanı dost ölkə adlandıraraq “OPEC plus” formatı çərçivəsində uğurlu iş birliyinin ikitərəfli əsasda inkişafına, o cümlədən birgə yaşıl enerji layihələrinə dəstəyini ifadə edib.
Görüşdən sonra “Azərbaycan Respublikası Hökuməti ilə Səudiyyə Ərəbistanı Krallığı Hökuməti arasında energetika sahəsində Əməkdaşlıq Sazişi” imzalanıb. Saziş neft, neft-kimya, təbii qaz, elektrik enerjisi, bərpa olunan enerji və enerji səmərəliliyi sahələrində, həmçinin karbonun tutulması, təkrar istifadəsi, ötürülməsi, saxlanması, rəqəmsal transformasiya və innovasiyaların təşviqi istiqamətlərində əməkdaşlığı əhatə edir. Sənədə əsasən, energetika sahəsində əməkdaşlığın genişləndirilməsi və dərinləşdirilməsi üçün İşçi Qrupunun yaradılması nəzərdə tutulur.

Energy Minister Parviz Shahbazov met with Prince Abdulaziz bin Salman Al-Saud, Energy Minister of the Kingdom of Saudi Arabia in Vienna.
The sides discussed the development of relations between the two countries within OPEC plus, the Joint Technical Committee between the relevant ministries, the cooperation opportunities in renewable energy and other areas.
Discussions on the cooperation potential and proposals in priority areas continued in an expanded format. The ministries in the fields of renewable energy, energy efficiency, hydrogen, oil and gas, petrochemical sectors reviewed the prospects and investment opportunities of cooperation between SABIC and SOCAR. It was noted that high-level interstate relations have created a foundation for deepening energy partnership.
Energy Minister Parviz Shahbazov said that Saudi Arabia is an important partner and brotherly country of Azerbaijan. The President of Azerbaijan gives great importance to the comprehensive development of our relations built on mutual trust. It was noted that Khizi-Absheron WPP also opened a new page in our cooperation with the Saudi Arabian company on the development of onshore and offshore wind energy projects with a total capacity of 2.5 GW and energy storage systems. The commissioning of these projects and the signing of an energy cooperation agreement will contribute to the strengthening of bilateral relations and the versatility of our energy partnership.
Minister of Energy, Prince Abdulaziz bin Salman Al-Saud called Azerbaijan a friendly country and expressed his support for the development of successful cooperation within OPEC plus on a bilateral basis, including joint green energy projects.
After the meeting, the energy cooperation agreement between the Government of the Republic of Azerbaijan and the Government of the Kingdom of Saudi Arabia was signed. The agreement covers cooperation in the fields of petroleum, petrochemical, natural gas, electricity, renewable energy and energy efficiency, as well as carbon capture, recycling, transmission, storage, digital transformation and innovation promotion. According to the document, it is planned to create a Working Group to expand and deepen cooperation in the field of energy.