Bakı Enerji Həftəsi çərçivəsində energetika naziri Pərviz Şahbazov bir sıra görüşlər keçirib.
ABŞ Dövlət katibinin enerji ehtiyatları üzrə köməkçisi Cefri Pyatt ilə görüşdə Birləşmiş Ştatların Azərbaycanın enerji layihələrinə davamlı dəstəyi yüksək qiymətləndirilib. Cənub Qaz Dəhlizinin genişləndirilməsi istiqamətində həlli zəruri proseslər və əlavə tədarükün mənbələri ilə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb. Təbii qazın enerji keçidində mühüm yanacaq olduğu və bərpa olunan enerji mənbələrinin inkişafını dəstəklədiyi qeyd edilib. Eyni zamanda Xəzərdən “yaşıl enerji” istehsalını və bu enerjinin Avropaya Gürcüstandan keçməklə Qara dəniz və Naxçıvan üzərindən Türkiyə vasitəsilə ixracı istiqamətində həyata keçirilən tədbirlərdən bəhs edilib. Söhbət zamanı Azərbaycanda hidrogenin istehsalı və ixracı ilə bağlı imkanlar, bu aspektdə AYİB-in dəstəyi ilə aparılan bazar araşdırmasının nəticələri, həmçinin metan emissiyalarının azaldılması ilə bağlı birgə əməkdaşlıq məsələlələri nəzərdən keçirilib.
Avropa Komissiyasının enerji siyasəti strategiyası və koordinasiya üzrə direktoru xanım Kristina Lobillo Borrero ilə görüşdə də Cənub Qaz Dəhlizinin, Xəzər-Avropa Yaşıl Enerji Dəhlizinin inkişafı, habelə Enerji Dialoqu çərçivəsində əməkdaşlıq priroritetləri üzrə müzakirələr aparılıb. Enerji layihələrinin maliyyələşmə imkanları, xüsusilə yaşıl enerjinin istehsalı və ötürülməsi istiqamətində dördtərəfli formatda görülən tədbirlər barədə fikir mübadiləsi edilib. Müxtəlif komponentlərdən ibarət layihənin tam texniki iqtisadi əsaslandırması və birgə müəssisənin yaradılması prosesinə başlandığı bildirilib.
Söhbət zamanı Avropa İttifaqı ilə enerji səmərəliliyi və metan emissiyaları üzrə əməkdaşlıq barədə də danışılıb.

As part of the Baku Energy Week, Energy Minister Parviz Shahbazov held a number of meetings.
At the meeting with Geoffrey Pyatt, US Assistant Secretary of State for Energy Resources, the United States' continued support to Azerbaijan's energy projects was highly appreciated. The sides exchanged views on the necessary processes and additional sources of supply in the direction of expanding the Southern Gas Corridor. It was noted that natural gas is an important fuel in the energy transition and supports the development of renewable energy sources. At the same time, the measures taken to produce green energy from the Caspian Sea and export of this energy to Europe via Türkiye via the Black Sea and Nakhchivan through Georgia were mentioned. During the conversation, opportunities for the production and export of hydrogen in Azerbaijan, the results of a market study conducted with the support of the EBRD in this regard, as well as joint cooperation on reducing methane emissions were considered.
At the meeting with Cristina Lobillo, Director for Energy Policy, Strategy and Coordination at the EC, discussions were held on the development of the Southern Gas Corridor, the Caspian-European Green Energy Corridor, as well as cooperation priorities within the Energy Dialogue. The sides exchanged views on financing opportunities for energy projects, in particular, measures taken in a quadrilateral format in the direction of production and transmission of green energy. It was noted that the complete feasibility study of the project consisting of various components and the process of creating a joint venture began.
They also talked about cooperation with the European Union on energy efficiency and methane emissions.