“Bakı Enerji Həftəsi” çərçivəsində Naxçıvan Muxtar Respublikasında “Naxçıvan və Şərqi Zəngəzurun yaşıl enerji potensialı” mövzusunda xüsusi sessiya keçirilib. Energetika naziri Pərviz Şahbazov “Heydər Əliyev ili”ndə Naxçıvanda keçirilən bu tədbirin missiyasından bəhs edib. Bildirilib ki, Azərbaycan Prezidenti cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Naxçıvanın strateji əhəmiyyəti artır. Naxçıvanın enerji təhlükəsizliyini möhkəmləndirən və onu enerji mərkəzinə çevirən yeni bir inkişaf mərhələsi başlanır. Qarabağ və Şərqi Zəngəzurla yanaşı Naxçıvanın “yaşıl enerji zonası” elan edilməsi də dövlət başçısının mütərəqqi inkişaf siyasətinin təzahürüdür.
Bu ərazilərin bərpa olunan enerji mənbələri üzrə ümumi texniki potensialının 15 QVt olduğu, azad edilmiş ərazilərdə 53,6 MVt gücündə 11 KSES-in artıq istismar edildiyi, 70,5 MVt gücündə 7 KSES hazırda inşa olunduğu və bu il daha ümumi gücü 76,8 MVt olan 9 stansiyanın tikintisinə başlanacağı diqqətə çatdırılıb. Qeyd edilib ki, kiçik su elektrik stansiyalarının bərpasına özəl investisisiyanın cəlbi istiqamətində işlər aparılır. Cəbrayılda 240 MVt gücündə “Şəfəq” Günəş Elektrik Stansiyası, Araz çayı üzərində 140 MVt gücündə “Xudafərin” və “Qız Qalası” hidroqovşaqları və su elektrik stansiyaları da Şərqi Zəngəzurun “yaşıl” inkişafına öz töhfəsini verəcəkdir.
Əlverişli günəş radiasiyasına malik Naxçıvanın “yaşıl enerji zonası”nda inkişafı üçün Konsepsiya hazırlandığını vurğulayan nazir deyib ki, külək və günəş enerjisi üzrə 1500 MVt-lıq istehsal güclərinin xarici investisiya hesabına yaradılması və onun ən azı 1000 MVt-nın Türkiyə və Avropa istiqamətində ixracı strateji hədəfimizdir: “Bu gün burada “Total Energies” və “Nobel Energy Management” şirkətləri ilə ümumi gücü 900 MVt olan günəş və külək enerjisi layihələri üzrə əməkdaşlıq sənədləri imzalayacağıq. Bu güclərin 650 MVt-ı məhz Naxçıvanda yaradılacaq. Bu güclərin yaradılması həm Naxçıvanı, həm də Şərqi Zəngəzuru “yaşıl enerji”nin istehsal və istehlakı ilə bərabər ixracının da mənbə və marşrutuna çevirir.”
Sessiya çərçivəsində Energetika Nazirliyi “Nobel Energy Management” şirkəti ilə Naxçıvan Muxtar Respublikasında 400 MVt gücündə günəş elektrik stansiyasının tikintisi və istehsal ediləcək elektrik enerjisinin Türkiyə Respublikasına ixracı üzrə əməkdaşlığa dair Anlaşma Memorandumu imzalayıb. Energetika Nazirliyi və “TotalEnergies” şirkəti arasında 250 MVt gücündə quruda külək, Naxçıvan Muxtar Respublikasında 250 MVt gücündə günəş elektrik stansiyaları, habelə enerji saxlanc sistemləri layihələrinin qiymətləndirilməsi və həyata keçirilməsi fəaliyyəti üzrə əməkdaşlığa dair Anlaşma Memorandumu imzalanıb.

A special session on green energy potential of Nakhchivan and Eastern Zangezur was held in Nakhchivan Autonomous Republic within the Baku Energy Week. Energy Minister Parviz Shahbazov spoke about the mission of this event held in Nakhchivan in the Year of Heydar Aliyev. It was noted that the strategic importance of Nakhchivan is increasing as a result of the policy implemented under the leadership of the President of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev. A new stage of development is beginning, which strengthens the energy security of Nakhchivan and turns it into an Energy Center. Along with Karabakh and Eastern Zangezur, the declaration of Nakhchivan as a green energy zone is a manifestation of the progressive development policy of the head of state.
It was noted that the total technical potential of these territories for renewable energy sources is 15GW, 11 WPPs with 53.6MW capacity have already been put into operation in the liberated areas, 7 WPPs with 70.5MW capacity are currently being built, and this year the construction of another 9 plants with a total capacity of 76.8MW will begin. It was mentioned that work is underway to involve private investment in the restoration of small hydroelectric power plants. The 240MW Shafag Solar Power Plant in Jabrayil, the 140MW Khudaferin and Maiden Tower hydro-junctions and hydroelectic power plants on the Araz River will also contribute to the green development of Eastern Zangezur.
Emphasizing that the concept for the development of Nakhchivan's green energy zone with favorable solar radiation has been developed, the Minister said that the development of 1500 MWof production capacity on wind and solar energy at the expense of foreign investment and the export of at least 1000MW out of it to Turkey and Europe is our strategic goal: “Today, here we will sign cooperation documents on solar and wind power projects with a total capacity of 900MW with Total Energies və Nobel Energy Management. 650MW of these capacities will be developed exactly in Nakhchivan. The development of these capacities will turn both Nakhchivan and Eastern Zangezur into sources and routes for the export of green energy along with its production and consumption.”
During the session, the Ministry of Energy signed a Mmemorandum of Understanding on cooperation with Nobel Energy Management on the construction of a 400MW solar power plant in the Nakhchivan Autonomous Republic and the export of electricity to be generated to the Republic of Turkey. Ministry of Energy and TotalEnergies signed a Memorandum of Understanding on cooperation in the evaluation and implementation of 250MW onshore wind and 250MW solar power plants in the Nakhchivan Autonomous Republic, as well as of the energy storage systems projects.