Energetika Naziliyi və Dövlət İmtahan Mərkəzi arasında mövcud əməkdaşlıq çərçivəsində növbəti təlim “Dövlət qulluğunda korrupsiyaya qarşı mübarizə və etik davranış qaydalarının praktiki tətbiqi məsələləri” mövzusunda keçirilib.
Dövlət qulluqçularının peşə bacarıqlarının artırılması və onların maarifləndirilməsi məqsədilə keçirilən təlimdə Dövlət İmtahan Mərkəzinin Hüquqi təminat, insan resursları və dövlət qulluğu departamentinin sektor müdiri Elnur Abbasov tərəfindən korrupsiyaya qarşı mübarizə və etik davranış qaydalarının praktiki tətbiqi məsələlərinə dair təqdimat nümayiş olunub. Etik davranış qaydaları haqqında qanunun məqsədləri və əhatə dairəsi, vicdanlı davranış, peşəkarlıq və fərdi məsuliyyətin artırılması, loyallıq, ictimai etimad, maraqlar toqquşmasının qarşısının alınması, maddi və qeyri-maddi nemətlərin, imtiyazların və ya güzəştlərin əldə edilməsinə yol verilməməsi, əmlakdan istifadə, “Korrupsiyaya qarşı mübarizənin gücləndirilməsinə dair 2022-2026-cı illər üçün Milli Fəaliyyət Planı”na uyğun olaraq, bu sahədə mübarizənin gücləndirilməsi və görülmüş tədbirlər, korrupsiya ilə əlaqədar hüquqpozmalar və onların subyektləri, məsuliyyət tədbirlərinin həyata keçirilməsi və digər məsələlər ətrafında geniş məlumat verilib.
Sonda etik davranış qaydaları və korrupsiya ilə əlaqədar hüquqpozmalara aid nümunələr birgə müzakirə edilib, iştirakçıların sualları cavablandırılıb.
Təlimdə Energetika Nazirliyinin Aparatı, nazirlik yanında Bərpa Olunan Enerji Mənbələri Dövlət Agentliyi və nazirliyinin tabeliyində Enerji Məsələlərini Tənzimləmə Agentliyinin 25 əməkdaşı iştirak edib.

Within the existing cooperation between the Ministry of Energy and the State Examination Center, the next training was held on the topic the Fight Against Corruption in the Civil Service and the Practical Application of Code of Ethics.
At the training aiming at increasing the professional skills of civil servants and their education, the Head of the Section of the Department of Legal Assurance, Human Resources and Civil Service of the State Examination Center Elnur Abbasov made a presentation on the issues of fighting against the corruption and practical application of code of ethics in the civil service. Extensive information was provided on objectives and scope of the Law on Code of Ethics, honest conduct, increasing of professionalism and private responsibility, loyalty, public trust, prevention of conflict of interests, impermissibility of acquiring material and non-material gifts, privileges and concessions, use of property, in accordance with the National Action Plan for 2022-2026 on strengthening the fight against corruption, strengthening the fight in this area and the measures taken, crimes related to corruption and their subjects, implementation of responsibility measures and other issues on the prevention of corruption.
At the end, the rules of code of ethics and examples of offenses related to corruption were discussed jointly and the participants' questions were answered.