Azərbaycan Respublikası Prezidentinin “Bərpa olunan enerji mənbələrindən istifadə sahəsində pilot layihələrin həyata keçirilməsi tədbirləri haqqında” 5 dekabr 2019-cu il tarixli Sərəncamı ilə yaradılmış Komissiyanın növbəti iclası keçirilib. Energetika naziri Pərviz Şahbazovun sədrliyi ilə keçirilən iclasda cari dövr ərzində görülmüş işlər barədə hesabatlar dinlənilib.
Nazir Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi altında ölkəmizdə bərpa olunan enerjinin inkişafı sahəsində əldə olunan nailiyyətlər və perspektivlərdən danışıb. O bildirib ki, yaxın günlərdə regionun ən böyük günəş elektrik stansiyası - “Qaradağ” GES istismara veriləcək. Həmçinin bildirilib ki, işğaldan azad edilmiş ərazilərin yaşıl enerji zonası kimi inkişafı üzrə işlər davam etdirilir, müvafiq sahədə müntəzəm monitorinqlər aparılır. Naxçıvanın da ölkə başçısı tərəfindən yaşıl enerji zonası elan olunduğu qeyd edilərək, muxtar respublikada bərpa olunan enerji mənbələrinin xüsusi çəkisinin artırılmasını da özündə ehtiva edən 2023-2027-ci illər üçün sosial-iqtisadi inkişafa dair dövlət proqramının icrasından danışılıb. Eyni zamanda, yaşıl enerjinin Avropaya ixracı istiqamətində işlərin davam etdirildiyi bildirilib.
İclasda bərpa olunan enerji layihələri üçün dənizdə ərazilərin ayrılması, imzalanması nəzərdə tutulan sənədlər, yeni güclərin şəbəkəyə inteqrasiyası və digər məsələlər müzakirə olunub.
Energetika, Fövqəladə Hallar, Ekologiya və Təbii Sərvətlər, Müdafiə, İqtisadiyyat, Maliyyə, Ədliyyə, Kənd Təsərrüfatı, Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat nazirliklərinin, Azərbaycan Respublikasının Dövlət Neft Şirkəti, “Azərenerji” ASC, “Azərişıq” ASC, Mərkəzi Bank, Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi, Minatəmizləmə Agentliyinin nümayəndələrinin iştirak etdiyi iclas Azərbaycanda bərpa olunan enerji layihələrinin həyata keçirilməsi ilə bağlı növbəti addımların və vəzifələrin müzakirəsi ilə yekunlaşıb.

The fifth meeting of the commission established by the Order of the President of the Republic of Azerbaijan dated 5 December 2019 “On the implementation of pilot projects in the field of use of renewable energy sources” was held. Reports on the work done during the current period were heard at the meeting chaired by the Energy Minister Parviz Shahbazov.
The Minister spoke about the achievements and prospects in the field of development of renewable energy in our country under the leadership of the President of the Republic of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev. He said that the largest solar power plant in the region - Garadagh SPP-will be commissioned in the coming days. It was also noted that work is underway on the development of the liberated territories as a green energy zone, regular monitoring is carried out in the relevant area. Noting that Nakhchivan was also declared a green energy zone by the head of the state, the implementation of the state program on socio-economic development for 2023-2027, which includes increasing the share of renewable energy sources in the autonomous republic, was discussed. At the same time, it was noted that work is underway to export green energy to Europe.
At the meeting, the allocation of offshore territories for renewable energy projects, documents to be signed, integration of new powers into the network and other issues were discussed.
The meeting attended by representatives from the Ministries of Energy, Emergency Situations, Ecology and Natural Resources, Defense, Economy, Finance, Justice, Agriculture, Digital Development and Transport, State Oil Company of the Republic of Azerbaijan, Azerenergy OJSC, Azerishig OJSC, Central Bank, State Committee for Urban Planning and Architecture, Azerbaijan National Agency for Mine Action (ANAMA) ended with the discussion of the next steps and tasks related to the implementation of renewable energy projects in Azerbaijan.