Energetika naziri Pərviz Şahbazov ilə Dünya Bankının enerji və infrastruktur üzrə regional direktoru Çarlz Cozef Kormier arasında görüş olub.
Görüşdə Azərbaycanın təbii qaz və bərpa olunan enerji sahələrinin inkişafına dair siyasətinin hazırkı vəziyyəti və planları çərçivəsində Dünya Bankı ilə əməkdaşlığın inkişafı müzakirə edilib. Xüsusilə, Dünya Bankının apardığı təhlillər əsasında qaz tədarükünə tələbat və bu sahəyə investisiya cəlbinin perspektivi, eləcə də Azərbaycanın enerji keçidi istiqamətində fəaliyyəti və elektrik enerjisinin istehsal gücündə bərpa olunan enerji mənbələrinin payının 2030-cu ilədək 30%-ə çatdırılması hədəfinin reallaşdırılması ilə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb.
Enerji təhlükəsizliyinin təminatında sabitlik aspektində diversifikasiya layihəsi Cənub Qaz Dəhlizinin genişləndirilməsinin əhəmiyyətindən bəhs edilib və bu xüsusda maliyyə institutları ilə əməkdaşlıq nəzərdən keçirilib. Həmçinin bərpa olunan enerji və enerji səmərəliliyi sahələrində Dünya Bankı ilə birgə icra edilən layihələrdən danışılıb. Bildirilib ki, hazırda Beynəlxalq Maliyyə Korporasiyası (IFC) ilə dənizdə külək enerjisindən istifadə üzrə Yol Xəritəsi çərçivəsində, eləcə də “Azərbaycan üçün Çevik Texniki Yardım proqramının (AZTAF) Enerji Səmərəliliyi Komponenti üzrə Məsləhətçi Xidmətlərinin göstərilməsi”, “Azərbaycanın enerji sistemində bərpa olunan enerji güclərinin genişləndirməsinə dəstək” layihələri üzrə əməkdaşlıq edilir. Eyni zamanda qeyd edilib ki, 1862 MVt gücündə bərpa olunan enerji stansiyalarının şəbəkəyə inteqrasiyası məqsədilə elektrik enerjisi şəbəkəsinin gücləndirilməsi ilə bağlı Dövlət Proqramı hazırlanır.
Söhbət zamanı “Gürcüstan-Rumıniya Qara dəniz sualtı enerji və rəqəmsal qoşulma xətti” layihəsinin texniki-iqtisadi əsaslandırılması prosesində iştirak edən Dünya Bankı ilə “yaşıl enerji”nin “Xəzər-Avropa İttifaqı Yaşıl Enerji Dəhlizi” və Naxçıvan üzərindən Türkiyə-Avropa xəttilə ötürülməsi, həmçinin digər potensial istiqamətlər üzrə də əməkdaşlıq imkanları dəyərləndirilib.

Energy Minister Parviz Shahbazov and Infrastructure Regional Director for Europe and Central Asia of the World Bank Charles Joseph Cormier held a meeting.
The development of cooperation with the World Bank within the current status of Azerbaijan's policy and plans for the development of natural gas and renewable energy sectors was discussed at the meeting. In particular, based on the analysis carried out by the World Bank, an exchange of views was held on the demand for gas supply and the prospects for attracting investment in this area, as well as Azerbaijan's activities in the direction of energy transition and the implementation of the goal of increasing the share of renewable energy sources in electricity generation capacity by 2030 to 30%.
The diversification project in the aspect of stability in energy security was discussed the importance of expanding the Southern Gas Corridor, and in this regard, cooperation with financial institutions was considered. Projects implemented jointly with the World Bank in the fields of renewable energy and energy efficiency were also discussed. It was noted that the International Finance Corporation (IFC) is currently cooperating within the road map on the use of offshore wind energy, as well as on the projects providing consulting services on the energy efficiency component of the Azerbaijan Rapid Technical Assistance Facility (AZTAF), Support for the Expansion of Renewable Energy Capacities in the Energy System of Azerbaijan”. At the same time, it was noted that a state program on strengthening the electric power network is being developed in order to integrate 1862 MW renewable energy plants into the grid.
During the conversation, the possibilities of cooperation with the World Bank participating in the feasibility study of the Georgia-Romania Black Sea Submarine Energy and Digital Cable Project and the transfer of green energy through the Caspian-European Union Green Energy Corridor and Nakhchivan via Türkiye-Europe, as well as other potential directions were evaluated.