Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin “Bərpa olunan enerji mənbələrindən istifadə sahəsində pilot layihələrin həyata keçirilməsi tədbirləri haqqında” 05 dekabr 2019-cu il tarixli 1673 nömrəli Sərəncamı ilə yaradılmış Komissiyanın altıncı iclası videokonfrans formatında keçirilib.
İclası açan komissiya sədri energetika naziri Pərviz Şahbazov bildirib ki, yaşıl enerjidən istifadənin genişləndirilməsi Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən imzalanmış “Azərbaycan 2030: sosial-iqtisadi inkişafa dair Milli Prioritetlər”in təsdiq edilməsi haqqında Sərəncam ilə beş prioritet istiqamətdən biri kimi müəyyənləşdirilib. Qeyd edilib ki, 230 MVt gücündə günəş elektrik stansiyasının tikintisi layihəsinin həyata keçirilməsi ilə bağlı müqavilələrin mətnləri Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin “Masdar” şirkəti ilə artıq razılaşdırılıb. Günəş enerjisi sahəsində özəl investisiya hesabına ilk pilot layihənin həyata keçirilməsinin ölkəmizdə bərpa olunan enerjidən istifadənin inkişafı ilə bağlı irəli sürülmüş vəzifələrin icrasına nail olmağa əhəmiyyətli töhfələr verəcəyi vurğulanıb.
Daha sonra layihənin icrası ilə bağlı sənədlər müzakirə edilib və verilən təkliflər nəzərə alınmaqla təsdiq olunub.
Videokonfransda Energetika, İqtisadiyyat, Maliyyə, Ədliyyə, Ekologiya və Təbii Sərvətlər, Fövqəladə Hallar nazirliklərinin, Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin, Mərkəzi Bankın, “Azərenerji” və “Azərişıq” ASC-lərin nümayəndələri iştirak edib.

The sixth meeting of the commission established by the Order No 1673 of the President of the Republic of Azerbaijan dated December 05, 2019 “On the implementation of pilot projects in the field of use of renewable energy sources” was held.
Making an opening speech the meeting, the chairman of the commission, Minister of Energy Parviz Shahbazov said that the expansion of the use of green energy was defined as one of the five priority areas by the Order signed by the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev on approval of “Azerbaijan 2030: National priorities on socio-economic development”. It was noted that the articles of the agreements on the implementation of the project on the construction of a solar power plant with a capacity of 230 MW have already been agreed with the Masdar (the United Arab Emirates). It was noted that the implementation of the first pilot project in the field of solar energy at the expense of private investment will make a significant contribution to achieve the objectives set for the development of renewable energy in our country.