Energetika Nazirliyi və ”Azərenerji” ASC ilə Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin “Masdar” şirkəti arasında 230 MVt gücündə günəş elektrik stansiyası layihəsi üzrə “İnvestisiya müqaviləsi”, “Enerji alqı-satqı müqaviləsi” və “Ötürücü şəbəkəyə qoşulma müqaviləsi” imzalanıb. Müqavilələri Azərbaycan tərəfindən energetika naziri Pərviz Şahbazov və “Azərenerji” ASC-nin prezidenti Baba Rzayev, “Masdar” şirkəti tərəfindən isə baş icraçı direktor Mohamed Jameel Al Ramahi imzalayıb.
Energetika naziri Pərviz Şahbazov xarici investisiya əsaslı bu layihəni qlobal çağırışlara, ölkə iqtisadiyyatının dayanıqlı və şaxələndirilmiş inkişafı, eləcə də energetika sektorunda aparılan islahatların məqsədlərinə cavab verməsi aspektində qiymətləndirib: “Növbəti 10 il ərzində bərpa olunan enerji mənbələrindən geniş istifadə etməklə Azərbaycanın “yaşıl artım” ölkəsinə çevrilməsi dövlət başçısı cənab İlham Əliyev tərəfindən sosial-iqtisadi inkişafı təmin edəcək Milli Prioritetlərdən biri kimi müəyyənləşdirilib. Təxminən, 200 milyon ABŞ dolları dəyərində günəş elektrik stansiyası üzrə bu müqavilələri imzalamaqla bərpa olunan enerji və karbon emissiyaları ilə bağlı hədəflərimizə daha bir addım yaxınlaşırıq. Bakı şəhəri və Abşeron rayonunda tikiləcək günəş elektrik stansiyası, təxminən, ildə 500 milyon kVt·saat elektrik enerjisinin istehsalına, 110 milyon kub metr təbii qaza qənaət edilməsinə, 200 min ton karbon emissiyasının azaldılmasına, yeni iş yerlərinin yaradılmasına, eyni zamanda digər investorların yeni layihələrə cəlbinə yol açacaqdır“.
Tədbirdə BƏƏ-nin sənaye və yüksək texnologiyalar naziri, “Masdar” şirkətinin idarə heyətinin sədri Sultan Ahmed Al Jaberin və enerji və infrastruktur naziri Süheyl Məhəmməd əl-Məzruinin videomüraciətləri təqdim edilib. BƏƏ-nin sənaye və yüksək texnologiyalar naziri, “Masdar” şirkətinin idarə heyətinin sədri Sultan Ahmed Al Jaber deyib: “BƏƏ “Masdar” şirkəti vasitəsilə dünyanın 30-dan çox ölkəsi ilə bərpa olunan enerji sahəsində 11 QVt-lıq gücə malik layihələr üzrə əməkdaşlıq edir. Bu gün biz Azərbaycanda bərpa olunan enerji sahəsində ilk layihəmizə başlamaqdan qürur duyuruq. 230 MVt gücündə sənaye miqyaslı günəş enerjisi layihəsi ilə tərəfdaşlığımız yalnız təmiz enerji hədəfinə nail olmayacaq, həmçinin bilik, bacarıq və iş yerləri yaratmağa kömək edəcəkdir.”
Enerji və infrastruktur naziri Süheyl Məhəmməd əl-Məzrui isə ölkəmizin bərpa olunan enerjinin inkişafı və istixana effekti yaradan qaz emissiyalarının 35% azaldılması ilə bağlı strategiyasının icrasında iştiraklarına yaradılan imkanlara görə ölkəsi və "Masdar" şirkəti adından Azərbaycan Respublikasının Prezidentinə təşəkkürünü çatdırıb: “Azərbaycan ilə “Masdar” arasında bu mühüm sənədlərin imzalanmasına gətirib çıxaran rəqabət və ədalətli proseslər vasitəsilə ən yeni texnologiyaların və münasib qiymətlərin cəlb edilməsinə nail olunub. Biz gələcəkdə daha çox layihə icra etməklə Azərbaycanla olan əməkdaşlığımızın davamını səbirsizliklə gözləyirik.”
Tədbirdə, həmçinin “Azərenerji” ASC-nin prezidenti Baba Rzayev də çıxış edərək, öz enerji təhlükəsizliyini təmin etməklə bərabər elektrik enerjisinin ixracatçısına çevrilən Azərbaycanın enerji istehsalını bərpa olunan enerji mənbələri vasitəsilə şaxələndirmə kursunda külək və günəş enerjisi üzrə pilot layihələrin mühüm əhəmiyyət daşıdığını bildirib: “İmzalanan müqavilələrə əsasən şirkət tərəfindən inşa ediləcək 230 MVt gücündə elektrik stansiyasının şəbəkəyə qoşulması və stansiyada istehsal olunacaq elektrik enerjisinin satın alınması “Azərenerji” ASC tərəfindən həyata keçiriləcəkdir. Elektrik stansiyası “Cənub” yarımstansiyasına qoşulmaqla enerji sisteminə inteqrasiya olunacaqdır. Biz birlikdə bu müqavilələrin vaxtında və yüksək səviyyədə icrasına nail olacağıq”.
“Masdar” şirkətinin baş icraçı direktoru Mohamed Jameel Al Ramahi isə Azərbaycanın bərpa olunan enerji sahəsində qəti addımlarla irəlilədiyini və belə layihələrlə dünyada iqlim dəyişikliyinə qarşı mübarizəyə töhfə verdiyini vurğulayaraq, “Masdar”ın bütün tərəflərə faydalı olacaq bu layihəyə tam dəstəyini ifadə edib: ““Masdar” şirkəti olaraq Azərbaycanda xarici investisiyalara və dövlət-özəl tərəfdaşlığına əsaslanan ilk günəş sənaye layihəsinin bir hissəsi olmaqdan, daha təmiz və davamlı elektrik enerjisi istehsalına aparan yolda fəal strateji tərəfdaşınız olmaqdan qürur duyuruq. Biz birlikdə mühəndislik simvolu olan, yeni iş yerlərinin yaradılmasına və ölkənin infrastrukturunda uzunmüddətli müsbət dəyişikliklərə səbəb olacaq və bütün regionun heyran qalacağı möhtəşəm bir layihə həyata keçirəcəyik.”
Xatırladaq ki, “Energetika sektorunda islahatların surətləndirilməsi haqqında” Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2019-cu il 29 may tarixli 1209 nömrəli Sərəncamına uyğun olaraq bərpa olunan enerji sahəsinin inkişafı məqsədilə 10-a yaxın beynəlxalq enerji şirkəti, o cümlədən “Masdar” şirkəti ilə əməkdaşlıq edilərək, şirkətlərin investisiya layihələri ilə bağlı təklifləri hərtərəfli şəkildə təhlil olunmuş və yüksək rəqabət və şəffaflıq mühitində üç mərhələdə seçim prosesi həyata keçirilmişdir. Seçim prosesinin nəticəsinə müvafiq olaraq Səudiyyə Ərəbistanı Krallığının “ACWA Power” və Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin “Masdar” şirkətləri ilə 2020-ci ilin 9 yanvar tarixində bərpa olunan enerji üzrə pilot layihələrin həyata keçirilməsi ilə bağlı İcra müqavilələri imzalanmışdır. İcra müqaviləsi üzrə 230 MVt gücündə günəş elektrik stansiyasının reallaşdırılması ilə bağlı məsələlərin icrası da “Bərpa olunan enerji mənbələrindən istifadə sahəsində pilot layihələrin həyata keçirilməsi tədbirləri haqqında” Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 05 dekabr 2019-cu il tarixli 1673 nömrəli Sərəncamı ilə yaradılmış Komissiyanın fəaliyyəti çərçivəsində əlaqələndirilmiş şəkildə təmin edilir.

Investment agreement, Power Purchase agreement and Transmission Connection agreement were signed on 230 MW solar power plant between the Ministry of Energy, Azerenergy OJSC and Masdar of the United Arab Emirates. The agreements were signed by Energy Minister of Azerbaijan Parviz Shahbazov, President of Azerenergy Baba Rzayev and Chief Executive Officer of Masdar Mohamed Jameel Al Ramah.
Minister of Energy Parviz Shahbazov appreciated this project based on foreign investment in terms of addressing the global challenges, sustainable and diversified development of the country's economy, as well as the objectives of the reforms in the energy sector: “The transformation of Azerbaijan into a country of “green growth” through the extensive use of renewable energy sources over the next 10 years has been defined by President Ilham Aliyev as one of the national priorities that will ensure socio-economic development. By signing these contracts for a solar power plant worth about 200 million USD, we are one step closer to our goals for the renewable energy and carbon emissions. The solar power plant to be built in Baku and Absheron district will produce about 500 million kWh of electricity annually, save 110 million cubic meters of natural gas, reduce carbon emissions by 200,000 tons, create new jobs and attract other investors to new projects.“
Pre-recorded speech of Sultan Ahmed Al Jaber, Chairman of Masdar, Minister of Industry and Advanced Technology of United Arab Emirates and Suhail Al Mazrouei, Minister of Energy and Infrastructure of United Arab Emirates were submitted at the event. Sultan Ahmed Al Jaber, Chairman of Masdar, Minister of Industry and Advanced Technology of United Arab Emirates said: "Trough Masdar, the UAE has partnered on profitable renewable energy projects generating 11 GW of renewable energy in more than 30 countries around the world. And today we are proud to begin our first renewable energy project in Azerbaijan. By adding 230 MW of solar power, our partnership will not only help to achieve clean energy target but will also create knowledge, skills and jobs.
On behalf of the United Arab Emirates and Masdar, Minister of Energy and Infrastructure Suhail Al Mazrouei thanked the President of the Republic of Azerbaijan for the opportunity to paticipate in the implementation of strategy on the development of renewable energy and the reduction of greenhouse gas emissions by 35% in Azerbaijan: "Through the competition and fair processes that led to the signing of these important documents between Azerbaijan and Masdar, the latest technologies and reasonable prices have been attracted. We look forward to continue our commitment to Azerbaijan by building more projects in the future."
Speaking at the event, President of Azerenergy OJSC Baba Rzayev underlined the importance of wind and solar energy pilot projects in the course of diversifying the energy production of Azerbaijan, which has become an exporter of electricity along with ensuring its energy security, through renewable energy sources: “According to the signed agreements, the connection of the 230 MW power plant to be built by the company to the network and the purchase of electricity generated at the plant will be performed by Azerenergy OJSC. The power plant will be integrated into the energy system by connecting to the "Janub" substation. Together we will achieve timely and high-level implementation of these agreements.”
Stressing Azerbaijan`s bold renewable energy journey and contributions to the fight against climate change in the world through such projects, Chief Executive Officer of Masdar Mohamed Jameel Al Ramahi expressed Masdar`s full support for this project, which will be useful to all stakeholders: "As Masdar, we are proud of being part of Azerbaijan’s first foreign investment-based solar project that is structured as a public-private partnership and being strategic partner on the path to cleaner and more sustainable electricity generation. Together, we will deliver an outstanding project, an icon of engineering that will create jobs and deliver lasting improvements to the country’s infrastructure and will be admired by the whole region."
It should be reminded that in compliance with the Order of the President of the Republic of Azerbaijan No. 1209 dated 29 May 2019 on the "Acceleration of reforms in the energy sector" approximately 10 international energy companies, including Masdar have been cooperated with in order to develop the renewable energy sector, the proposals of companies on investment projects have been thoroughly analyzed and the selection process was carried out in three stages in an environment of high competition and transparency. In accordance with the results of the selection process, implementation agreements on the pilot projects in renewable energy field were signed with “ACWA Power” of the Kingdom of Saudi Arabia and “Masdar” of the United Arab Emirates on 9 January 2020. The implementation of issues related to the construction of 230 MW solar power plant under the implementation agreement is also provided in a coordinated manner within the framework of the activities of the Commission established by the Order of the President of the Republic of Azerbaijan No. 1673 dated 5 December 2019 on the "Implementation of pilot projects in the field of use of renewable energy sources"