“Bərpa olunan enerji mənbələrindən istifadə sahəsində layihələrin həyata keçirilməsi ilə bağlı əlavə tədbirlər haqqında” Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2019-cu il 5 dekabr tarixli 1673 nömrəli Sərəncamı ilə yaradılmış Komissiyanın növbəti iclası keçirilib.
Komissiyanın sədri energetika naziri Pərviz Şahbazov çıxış edərək ölkənin enerji təhlükəsizliyinin daha da gücləndirilməsində, həmçinin ixrac potensialının artırılmasında bərpa olunan enerji mənbələrinin strateji rolunu vurğulayıb və bu istiqamətdə Komissiya qarşısında duran vəzifələri qeyd edib.
İclasda Azərbaycanda həyata keçirilən və planlaşdırılan yaşıl enerji layihələrinin gedişi nəzərdən keçirilib. Komissiyanın ötən iclasından sonrakı dövr ərzində görülmüş işlər barədə Katibliyin hesabatı dinlənilib. “ACWA Power” və “Masdar” şirkətləri ilə imzalanması nəzərdə tutulan sənədlər müzakirə olunub, Naxçıvan Muxtar Respublikasında həyata keçirilməsi planlaşdırılan bərpa olunan enerji layihələri barədə məlumat verilib.
Dənizdə külək enerjisindən istifadə məqsədilə ayrılması nəzərdə tutulan ərazilər, Azərbaycanda yaşıl hidrogen istehsalı ilə bağlı həyata keçirilən layihələr, eləcə də “bp” şirkəti tərəfindən icra edilən “Şəfəq” Günəş Elektrik Stansiyası ilə bağlı şəbəkəyə qoşulma tədbirlərinin həyata keçirilməsi üçün torpaq sahəsinin ayrılması və digər məsələlərə dair məruzələr dinlənilib.
İclasda Energetika, Fövqəladə Hallar, Ekologiya və Təbii Sərvətlər, Müdafiə, İqtisadiyyat, Maliyyə, Ədliyyə, Kənd Təsərrüfatı, Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat nazirliklərinin, SOCAR, “Azərenerji” ASC, “Azərişıq” ASC, Mərkəzi Bank, Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi, Minatəmizləmə Agentliyinin nümayəndələri iştirak edib.

The next meeting of the Commission established by the Order of the President of the Republic of Azerbaijan No. 1673 dated 5 December 2019 on additional measures for the implementation of projects in the field of use of renewable energy sources was held in the updated version.
The chairman of the commission, Energy Minister Parviz Shahbazov emphasized the strategic role of renewable energy sources in further strengthening the country's energy security, as well as increasing its export potential, and noted the tasks facing the Commission in this direction.
At the meeting, the progress of green energy projects implemented and planned in Azerbaijan was reviewed. The report of the Secretariat on the work done during the period after the last meeting of the commission was made. The documents intended to be signed with ACWA Power and Masdar were discussed and information about renewable energy projects planned to be implemented in the Nakhchivan Autonomous Republic was given.
Areas planned to be allocated for the use of offshore wind energy, projects implemented in Azerbaijan related to green hydrogen production, as well as allocation of land for the implementation of network connection measures related to the Shafag Solar Power Plant implemented by the bp, and other issues reports have been made.
The representatives of the Ministries of Energy, Emergency Situations, Ecology and Natural Resources, Defense, Economy, Finance, Justice, Agriculture, Digital Development and Transport, SOCAR, Azerenergy OJSC, Azerishiq OJSC, Central Bank, State Committee for Urban Planning and Architecture, Azerbaijan National Agency for Mine Action (ANAMA) attended at the meeting.