Azərbaycan ilə Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri (BƏƏ) arasında energetika sahəsində əməkdaşlığa dair dörd sənəd imzalanıb.
“Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin İnvestisiya Nazirliyi və Azərbaycan Respublikasının Energetika Nazirliyi arasında elektrik enerjisinin ötürülməsi layihələri üzrə İnvestisiya Əməkdaşlığına dair Anlaşma Memorandumu”, “Azərbaycanın bərpa olunan və təmiz enerji potensialından istifadənin daha da gücləndirilməsi və Yaşıl Enerjinin İxracı Əməliyyatlarına imkan verən Strateji Əməkdaşlıq üzrə Çərçivə Müqaviləsi”, “Azərbaycanda quruda quraşdırılacaq 1 QVt gücündə günəş və külək layihələrinin inşası üçün Tədbirlər Təqvimi (Yol Xəritəsi)”, həmçinin "SOCAR və ADNOC arasında Strateji Əməkdaşlıq Sazişi" imzalanıb.
Anlaşma Memorandumu enerji sektorunda, xüsusilə elektrik enerjisinin ötürülməsi layihələrində investisiya əməkdaşlığı üzrə çərçivənin yaradılmasını, şəbəkənin inkişafını, texniki bilik və təcrübə mübadiləsini nəzərdə tutur. Strateji Əməkdaşlıq sənədi isə quruda 2 QVt günəş, 2 QVt külək, dənizdə 6 QVt külək enerjisi layihələri ilə yanaşı, damüstü günəş enerjisi layihələri, “yaşıl hidrogen”, “yaşıl ammonyak,” sintetik metan, dayanıqlı aviasiya yanacağı istehsalı və “yaşıl enerji”nin ixracı kimi yeni istiqamətlər üzrə əməkdaşlığı, investisiya imkanlarının öyrənilməsini əhatə edir. “Azərbaycanda quruda quraşdırılacaq 1 QVt gücündə günəş və külək layihələrinin inşası üçün Tədbirlər Təqvimi (Yol Xəritəsi)” 2 günəş və 1 külək enerjisi layihələrinin 2024-2027-ci illər üzrə icra tədbirlərini əks etdirir.

Four documents on energy cooperation were signed between Azerbaijan and the United Arab Emirates (UAE).
Memorandum of Understanding between the Ministry of Investment of the United Arab Emirates and the Ministry of Energy of the Republic of Azerbaijan on investment cooperation on electricity transmission projects, Framework Agreement on Strategic Collaboration in further strengthening renewable and clean energy capacities of Azerbaijan and enabling Green Energy Export Operations and Calendar of Actions (roadmap) for the construction of onshore solar and wind power plants with a capacity of 1 GW, Strategic Partnership Agreement between SOCAR and ADNOC.
The MoU envisages the creation of a framework for investment cooperation in the energy sector, especially in electricity transmission projects, the development of the network, the exchange of technical knowledge and experience. The strategic cooperation document covers cooperation and investment opportunities in new areas such as the rooftop solar projects, green hydrogen, green ammonia, synthetic methane, sustainable aviation fuel production and export of green energy, along with 2 GW solar and 2 GW wind onshore projects, 6 GW offshore wind energy. Calendar of Actions (roadmap) for the construction of 1 GW solar and wind onshore projects to be installed in Azerbaijan reflects the implementation measures of 2 solar and 1 wind energy projects for 2024-2027.