Cənub Qaz Dəhlizi Məşvərət Şurası nazirlərin 10-cu iclası və Yaşıl Enerji Məşvərət Şurası nazirlərin 2-ci iclası çərçivəsində energetika naziri Pərviz Şahbazovla ABŞ Dövlət Katibinin Enerji Resursları Bürosu üzrə köməkçisinin müavini Kimberly D. Harrington arasında görüş olub.
Görüşdə iki ölkə arasında uzunillik uğurlu enerji tərəfdaşlığının davam etdirilməsindən məmnunluq ifadə edilib. Cənub Qaz Dəhlizinin enerji böhranı zamanı Avropanın enerji təhlükəsizliyinin təminatındakı rolu qeyd edilib və hazırda bu layihənin genişləndirilməsi ilə bağlı cari vəziyyət nəzərdən keçirilib.
Energetika naziri Pərviz Şahbazov hazırda Azərbaycanın layihənin genişləndirilməsi və əlavə tədarüklərin təmin edilməsi ilə yanaşı, enerji keçidi üzrə də mühüm addımlar atdığını qeyd edib. Bildirilib ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən enerji sektorunda islahatara və bərpa olunan enerjinin inkişafına güclü dəstək var. Həyata keçirilən “yaşıl enerji” layihələri, “Xəzər-Qara dəniz-Avropa Yaşıl Enerji Dəhlizi” ölkəmizin enerji keçidinə sadiqliyinin göstəriciləridir.
ABŞ Dövlət Katibinin Enerji Resursları Bürosu üzrə köməkçisinin müavini Kimberly D. Harrington isə deyib ki, COP-a ev sahibliyi edən Azərbaycan enerji təhlükəsizliyi və iqlim məsələlərini uzlaşdırmaqla digər neft-qaz ölkələri üçün nümunə yaradır.
Söhbət zamanı hidrogen, metan emissiyalarının azaldılması, COP29 çərçivəsində, həmçinin bir sıra ikitərəfli əməkdaşlıq məsələləri ilə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb.

Within the 10th Ministerial Meeting of the Southern Gas Corridor Advisory Council and the 2nd Ministerial Meeting of the Green Energy Advisory Council, a meeting was held between the Minister of Energy Parviz Shahbazov and Deputy Assistant Secretary of State for the Bureau of Energy Resources Kimberly D. Harrington.
The sides expressed satisfaction with the long-term successful energy partnership between the two countries. The role of the Southern Gas Corridor in ensuring Europe's energy security during the energy crisis was noted and the current situation on the expansion of this project was considered.
The Minister of Energy Parviz Shahbazov noted that at present Azerbaijan, along with the expansion of the project and ensuring additional supplies, has taken important steps on the energy transition. It was noted that the President of the Republic of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev has strong support for reform and development of renewable energy in the energy sector. The green energy projects implemented, the Caspian-Black Sea-European Green Energy Corridor are indicators of our country's commitment to the energy transition.
The US Deputy Assistant Secretary of State for the Bureau of Energy Resources Kimberly D. Harrington said that Azerbaijan, which hosts COP, sets an example for other oil and gas countries by reconciling energy security and climate issues.
During the conversation, the sides exchanged views on reducing hydrogen and methane emissions, as well as on a number of issues of bilateral cooperation within COP29.