Energetika naziri Pərviz Şahbazov ilə Asiya İnkişaf Bankının (AIB) Mərkəzi və Qərbi Asiya Regional Departamentinin baş direktoru Yevgeni Jukovun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti arasında görüş olub.
Görüşdə enerji sahəsində uzunmüddətli qarşılıqlı faydalı əməkdaşlıq əlaqələrinin inkişafından məmnunluq ifadə edilib, bərpa olunan enerjidən geniş istifadəni və enerji səmərəliliyinə nail olunmasını hədəfləyən yeni mərhələdə tərəfdaşlıq imkanları müzakirə edilib. Azərbaycanın “yaşıl enerji zona”larının və “yaşıl enerji dəhliz”lərinin yaradılması ilə bağlı təşəbbüs və layihələri, elektrik enerjisinin istehsalında bərpa olunan enerjinin payının artırılması məqsədilə 2027-ci ilədək 9 stansiyanın istismara verilməsi planları, şəbəkənin gücləndirilməsi, dənizdə külək enerjisindən istifadə, eləcə də enerji səmərəlilyi üzrə “Enerji Səmərəliliyi Fondu”nunun yaradılmasının nümunəsində həyata keçirdiyi tədbirlər barədə məlumat verilib. Sadalanan istiqamətlər, o cümlədən “yaşıl hidrogen”, Naxçıvanda damüstü günəş panellərinin quraşdırılması, həmçinin istilik təchizatının karbonsuzlaşdırılması və bu sahədə islahatlara dəstək üzrə əməkdaşlıq məsələləri nəzərdən keçirilib. “Üzən günəş panelləri sisteminin inkişafına dair biliklərin mübadiləsi və texniki yardım dəstəyi” pilot layihəsi çərçivəsində AİB ilə Böyükşor gölündə həyata keçirilən 100 kVt-a qədər gücə malik fotovoltaik sistemin COP29 tədbiri ərəfəsində istismara verilməsinin vacibliyi qeyd olunub.
Görüşdə, həmçinin COP29 çərçivəsində fəaliyyətə, AİB-in karbon bazarının inkişafına və iqlim dəyişikliyinə uyğunlaşma prosesinə dəstək təklifləri ilə bağlı geniş fikir mübadiləsi aparılıb. Bu istiqamətdə müvafiq addımların atılması məqsədilə tədbirlərin keçirilməsi razılaşdırılıb.

A meeting was held between Energy Minister Parviz Shahbazov and a delegation led by Eugene Zhukov, the Director General of Central and West Asia Department of Asian Development Bank.
The sides expressed satisfaction with the development of long-term mutually beneficial cooperation in the field of energy, discussed the partnership opportunities at a new stage aimed at the widespread use of renewable energy and the achievement of energy efficiency. Initiatives and projects related to the establishment of Green Energy Zones and Green Energy Corridors of Azerbaijan plans for putting nine stations into operation until 2027 to increase the share of renewable energy in the production of electricity, strengthening the network, using offshore wind energy, as well as information was provided on the measures implemented in the example of the establishment of the Energy Efficiency Fund. The issues of cooperation on the listed directions, including green hydrogen, installation of rooftop solar panels in Nakhchivan, as well as decarbonization of heat supply and support for reforms in this area, were considered. Within the framework of the pilot project Exchange of Knowledge and Technical Assistance Support for the Development of the Floating Solar Panels System, the importance of commissioning the photovoltaic system with a capacity of up to 100 kW in the Buyukshor Lake with ADB was noted on the eve of the COP29 event.
At the meeting, the sides exchanged views on support proposals for the activities within the COP29, the development of the ADB `s adaptation process to the carbon market and the climate change. In order to take appropriate steps in this direction, it was agreed to hold events.