Energetika Nazirliyində energetika naziri Pərviz Şahbazov və BƏƏ-nin sənaye və yüksək texnologiyalar naziri, “Masdar” şirkətinin idarə heyətinin sədri Sultan Əhməd Əl-Cabirin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyətləri arasında görüş olub. Görüşdə “Masdar” şirkəti ilə quruda və dənizdə “yaşıl enerji” layihələrinin icrası, hər iki ölkənin apstrim sektorunda dövlət şirkətlərinin iştirakı, həmçinin COP29 çərçivəsində əməkdaşlıq məsələləri müzakirə edilib. 1000 MVt gücündə günəş və külək enerjisi stansiyalarının inşası ölkələrimizin “yaşıl enerji” keçidinə birgə töhfəsi kimi dəyərləndirilib.
Görüşün yekununda Energetika Nazirliyi və ”Azərenerji” ASC ilə Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin “Masdar” şirkəti arasında 445 MVt gücündə Biləsuvar, 315 MVt gücündə Neftçala günəş elektrik stansiyaları və 240 MVt gücündə Abşeron-Qaradağ külək elektrik stansiyası layihələri üzrə “İnvestisiya müqaviləsinə Əlavə”, “Enerji alqı-satqı müqaviləsi”, “Ötürücü şəbəkəyə qoşulma müqaviləsi” və “Torpaq icarə müqaviləsi” imzalanıb.
Müqavilələri Azərbaycan tərəfindən energetika naziri Pərviz Şahbazov və “Azərenerji” ASC-nin prezidenti Baba Rzayev, “Masdar” şirkəti tərəfindən isə baş icraçı direktor Məhəmməd Cəmil Əl-Ramahi imzalayıb.

A meeting was held at the Ministry of Energy between delegations led by Minister of Energy Parviz Shahbazov and Sultan Ahmed Al Jaber, the Minister of Industry and Advanced Technologies of the UAE, Chairman of Masdar. At the meeting, the implementation of onshore and offshore green energy projects with Masdar, the participation of public companies in the upstream sector of both countries, as well as cooperation issues within the COP29 were discussed. The construction of 1000 MW solar and wind power plants was assessed as a joint contribution of our countries to the transition to green energy.
At the end of the meeting, Annex to Investment Agreement, Energy Purchase Agreement, Agreement on Connection to Transmission Network and Land Lease Agreement on projects of 445 MW Bilasuvar SPP, 315 MW Neftchala SPP and 240 MW Absheron-Garadagh WPP were signed between the Ministry of Energy and Azerenergy OJSC and Masdar of the United Arab Emirates.
The agreements were signed by Minister of Energy of Azerbaijan Parviz Shahbazov, President of Azerenergy OJSC Baba Rzayev and Chief Executive Officer of Masdar Mohamed Jameel Al Ramahi.