240 MVt gücündə Xızı-Abşeron Külək Elektrik Stansiyasının təməlqoyma mərasimi çərçivəsində Energetika Nazirliyi ilə Səudiyyə Ərəbistanı Krallığının "ACWA Power" şirkəti arasında dənizdə külək enerjisi sahəsində əməkdaşlıq üzrə Anlaşma Memorandumu imzalanıb. Sənədi energetika nazirinin müavini Elnur Soltanov və “ACWA Power” şirkətinin investisiya üzrə baş direktoru Clive Turton imzalayıblar.
Memorandum dənizdə külək enerjisi sahəsində əməkdaşlığın əsas prinsiplərinin müəyyənləşdirilməsi, Azərbaycanda bərpa olunan enerji layihələrinə gəlirli investisiya qoyuluşu üçün potensialın qiymətləndirilməsi və şəraitin yaradılması üzrə əməkdaşlığı nəzərdə tutur.
Nazir müavini Elnur Soltanov deyib: ““ACWA Power” şirkəti Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin dayanıqlı inkişaf və təmiz ətraf mühitə nail olmağa xidmət edən “yaşıl enerji” kursunun həyata keçirilməsində mühüm tərəfdaşımızdır. Bu sənədin imzalanması “ACWA Power” şirkəti ilə bərpa olunan enerji sahəsində əməkdaşlığımızın genişləndirilməsinə və Azərbaycanın dənizdə külək enerjisi üzrə inkişaf hədəflərinə də töhfə verəcək”.
“ACWA Power” şirkətinin sədri Mohammad Abunayyan deyib: “Bu gün Anlaşma Memorandumunun imzalanması Azərbaycan Respublikasının Energetika Nazirliyi tərəfindən bizə olan etimadın nümayişidir və biz bu əhəmiyyətli nailiyyətlə strateji tərəfdaşlığımızı möhkəmləndirməkdən qürur duyuruq. Davamlı əməkdaşlığımız bizə bu gözəl ölkədə enerji keçidinə töhfə verməyə və Prezident İlham Əliyev tərəfindən qarşıya qoyulmuş milli enerji kompleksində yaşıl enerjinin payının artırılması məqsədinə nail olmaqda fəal rol oynamağa imkan verəcək.”
Memorandum çərçivəsində həyata keçirilən fəaliyyətləri istiqamətləndirmək və onlara nəzarət etmək məqsədilə Rəhbər Komitə və İşçi Qrup yaradılacaq.
Xatırladaq ki, Azərbaycan hazırda “ACWA Power” şirkəti ilə investisiya dəyəri 300 milyon ABŞ dolları olan 240 MVt gücündə Xızı-Abşeron Külək Elektrik Stansiyası layihəsi üzrə əməkdaşlıq edir.
Qeyd edək ki, “ACWA Power” şirkəti qlobal miqyasda bərpa olunan enerji sahəsində 14900 MVt olmaqla elektrik enerjisi sahəsində ümumilikdə 42800 MVt qoyuluş gücünə bərabər istehsal və 67.2 mlrd. ABŞ dolları məbləğində investisiya portfelinə malikdir.

Within the groundbreaking ceremony of the Khizi-Absheron Wind Power Plant with a capacity of 240 MW, a Memorandum of Understanding on cooperation in the field of offshore wind energy was signed between the Ministry of Energy and ACWA Power of the Kingdom of Saudi Arabia. Deputy Minister of Energy Elnur Soltanov and the Chief Investment Officer of ACWA Power Clive Turton signed the document.
The Memorandum envisages the identification of the main principles of cooperation in the field of offshore wind energy, assessing the potential and providing the conditions for profitable investment in renewable energy projects in Azerbaijan.
Deputy Energy Minister Elnur Soltanov said: “ACWA Power is our important partner in implementing President of the Republic of Azerbaijan, Mr. Ilham Aliyev`s course of green energy, which serves to achieve sustainable development and clean environment. The signing of this document will contribute to the expansion of our cooperation with ACWA Power in the field of renewable energy and Azerbaijan's development goals for offshore wind energy“.
The Chairman of ACWA Power Mohammad Abunayyan said: “The signing of the Memorandum of Understanding today demonstrates the confidence placed in us by the Azerbaijan Ministry of Energy and we are proud to strengthen our strategic partnership with this key accomplishment. Our continued collaboration will enable us to contribute towards driving the energy transition in this great nation and play an active role in achieving the ambitious vision of President Ilham Aliyev, the aim of which is to raise the share of green energy in the national energy mix”.
A Steering Committee and Working Group will be established to guide and control the activities carried out within the Memorandum.
It should be reminded that Azerbaijan currently cooperates with ACWA Power on the Khizi-Absheron Wind Power Plant project with an investment value of USD 300 million and capacity of 240 MW.
It should be noted that ACWA Power has a production portfolio with installed capacity of 42,800 MW in the field of power, out of which 14,900 MW is in the field of renewables, and 67.2 billion USD investment portfolio.